Samochody, podobnie jak wszystkie inne sprzęty, wraz z upływem czasu i mniej lub bardziej intensywną eksploatacją, podlegają niszczeniu. Dotyczy to zarówno pojazdów, które przestają być zdatne do użytku ze względu na uszkodzenia mechaniczne, powstałe na przykład wskutek stłuczki, jak i aut bezwypadkowych, ale wykorzystywanych przez długi czas. Zwłaszcza w tym drugim przypadku sentyment do służącego przez lata auta bardzo często nie pozwala właścicielom na pozbycie się go. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że zużyty, nienadający się już do jazdy samochód można – a nawet należy – poddać kasacji, która stanowi atrakcyjny sposób na zdobycie dodatkowej gotówki.
Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje złomowanie auta i czy warto podjąć się tego przedsięwzięcia. W niniejszym wpisie poruszona zostanie kwestia opłacalności tego typu działań, warto więc czytać dalej.
Dlaczego warto zdecydować się na złomowanie?
Powodów, dla których warto rozważyć oddanie pojazdu na złom, jest kilka. Przede wszystkim należy wskazać, że kasacja jest jedyną legalną opcją pozbycia się starego auta – obowiązek ten regulowany jest przez przepisy zawarte w Ustawie o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Nie bez znaczenia pozostają względy ekologiczne – złomowanie nie tylko pozwala zutylizować wielkogabarytowy odpad, jakim staje się niezdatny do użytku samochód, ale także umożliwia poddanie wykorzystanych do jego produkcji materiałów recyklingowi. W dalszej perspektywie realne staje się ich ponowne wykorzystanie, co ma niebagatelne znaczenie w kontekście globalnej gospodarki odpadami.
Dla osoby oddającej auto do kasacji istotny wymiar będą mieć jeszcze dwie kwestie. Po pierwsze krok ten daje możliwość legalnego wyrejestrowania pojazdu, a co za tym idzie – odzyskania określonego procentu składek OC. Wniosek składa się na podstawie otrzymanych w punkcie skupu dokumentów. Po drugie decyzja o kasacji wiąże się z konkretnym, dodatkowym zyskiem. W dalszej części artykułu poruszony zostanie problem tego, ile kosztuje złomowanie samochodu, tj. na jaki zarobek może liczyć osoba zainteresowana takim rozwiązaniem.
Czynniki wpływające na cenę kasacji
Jak nietrudno się domyślić, to ile otrzyma się za złomowanie auta, zależy od wielu czynników, cena nie jest odgórnie ustalona. Wymienić można dwa najważniejsze uwarunkowania, scharakteryzowane poniżej.
-
Kompletny pojazd – osoby oddające na złom pełen, nieuszkodzony samochód, tj. taki, którego ciężar wynosi nie mniej niż 90% wagi udokumentowanej w dowodzie rejestracyjnym, muszą liczyć się z tym, że odjęte od niej zostanie ok. 200 kg (jest to szacunkowa ilość części niemetalowych w pojeździe). Otrzymaną wartość następnie mnoży się przez cenę za 1 kg obowiązującą w danym punkcie.
-
Niekompletny/rozebrany pojazd – w przypadku przerobionego auta lub takiego, w którym brakuje jakichś części, a waga wynosi mniej niż 90% oficjalnej wartości, uwzględnia się brakujący ciężar. Zgodnie z obowiązującym w danym miejscu cennikiem opłatę zmniejsza się odpowiednio za każdy nieobecny kilogram. Ten sposób obliczania ceny dotyczy także złomowania pojedynczych części samochodu.
Ile kosztuje złomowanie auta?
Ostateczna kwota, jaką otrzymać może osoba oddająca samochód na złom, uzależniona będzie od cennika obowiązującego w danym auto szrocie. Ten z kolei może wahać się, podobnie jak zmianom ulegają ceny surowców na rynku czy globalna sytuacja gospodarcza. Inny koszt wiązać się będzie z pojazdami osobowymi (najniższa cena na kilogram, zwykle 30-50 gr), ciężarówkami czy autobusami (średnia cena, 40-60 gr), jeszcze inny z autami dostawczymi (najwyższa stawka, około 70 gr).
Szacunkowo można przyjąć, że za przeciętne auto osobowe, które zwykle waży między 1200 a 1600 kg, uzyskać można dodatkowy zarobek w wysokości kilkuset złotych.
Aby poznać aktualne stawki złomowania w punkcie Autoport, można zadzwonić pod numer 606 100 100 lub wypełnić dostępny na stronie formularz, w którym wskazać należy typ pojazdu, markę, model, rocznik oraz parametry techniczne. Pomocne dla pracowników będzie także zdjęcia samochodu i jego opis.
Wybór zaufanego punktu
Jak wynika z przedstawionych wyżej informacji, koszty złomowania samochodu zależą od kilku uwarunkowań, w tym od cennika konkretnego punktu skupu. Wybierając najkorzystniejszą ofertę, warto zatem zapoznać się z opłatami za kilogram złomu w danej stacji demontażu pojazdów. Co istotne jednak cena za złomowanie samochodu to ważny, lecz niejedyny element, na który należy zwrócić uwagę. Co jeszcze może mieć znaczenie? Przede wszystkim sposób współpracy. Z pewnością na plus auto szrotu działać będzie sprawna, bezproblemowa komunikacja oraz dogodne terminy realizacji usługi. Warto zatem wybierać firmy, które szybko i sprawnie odbierają pojazdy lawetą oraz wypłacają należność gotówką. Znaczenie ma również profesjonalizm, doświadczenie i fachowa wiedza, a także możliwość wystawienia zaświadczeń, uprawniających do wyrejestrowania pojazdu oraz pozwalających ubiegać się o zwrot składki OC i AC.
Dogodności tego typu zakłada oferta Autoport, gdzie realizowane są wysokiej jakości usługi z zakresu skupu i kasacji pojazdów – osoby zainteresowane skorzystaniem z nich mogą zadzwonić do punktu lub wypełnić krótki formularz kontaktowy.