Na pewnym etapie eksploatacji każdego pojazdu przychodzi moment, w którym jego dalsze naprawianie jest nieopłacalne. Pomijając modele zabytkowe czy mające kolekcjonerską wartość z innych względów, zwykle podlegają one kasacji. Specjalizujące się w tym firmy demontują z nich części, z których sprawne trafiają do sprzedaży, a pozostałe poddawane są utylizacji bądź recyklingowi. Jednak co w przypadku, gdy samochód ma silnik zasilany gazem? Czy można oddać go na złom z butlą gazową bez dopełniania dodatkowych formalności? W artykule specjaliści naszej Stacji Demontażu Pojazdów Autoport przybliżają temat, jakim jest złomowanie auta a instalacja LPG – sprawdź, co musisz wiedzieć!
Czy złomowanie samochodu z gazem jest problematyczne?
Biorąc pod uwagę kraje Unii Europejskiej, po naszych drogach porusza się zdecydowanie najwięcej pojazdów osobowych z zasilaniem gazowym (silnik spala mieszaninę propanu i butanu). Jak wynika z szacunków GUS, w roku 2021 było ich ponad 3,4 mln. Nic więc dziwnego, że złomowanie samochodu z instalacją LPG to temat, który dotyczy wielu polskich kierowców. Jest ważny, tym bardziej że auta z gazem przeciętnie pokonują rocznie znacznie więcej kilometrów od modeli wyłącznie benzynowych, przez co szybciej się zużywają. Czy oddawanie ich na złom wiąże się z jakimiś komplikacjami?
Jak wyjaśniają specjaliści naszej firmy – Autoport, kasacja takich pojazdów odbywa się na identycznych zasadach jak wszystkich pozostałych. Jeśli masz przeznaczony do złomowania samochód z instalacją gazową, wystarczy zgłosić się z nim do legalnie działającej Stacji Demontażu Pojazdów – najlepiej skorzystaj z naszej oferty. Przedsiębiorstwa te mają uprawnienia do rozbiórki takich aut, w tym wymontowania elementów związanych z zasilaniem silnika gazem LPG. Po zaakceptowaniu wyceny pojazdu i pozostawieniu go na skupie otrzymasz pieniądze z transakcji sprzedaży oraz dokument potwierdzający kasację.
Czy przed złomowaniem auta można wymontować z niego instalację LPG?
Niektórzy właściciele samochodów z takim zasilaniem zastanawiają się nad wymontowaniem instalacji LPG przed oddaniem na złom. Jeśli też masz taki plan, pamiętaj, że przepisy zabraniają przełożenia jej do innego pojazdu, w którym nie ma takiego systemu. W efekcie trudno będzie Ci uzyskać wpis do dowodu rejestracyjnego informujący o takiej zmianie – bez niego niemożliwe jest m.in. wykonanie przeglądu technicznego.
Pomimo tego oczywiście masz prawo zlecić złomowanie auta z gazem LPG, z którego wcześniej usunięte zostały elementy systemu zasilania paliwem gazowym. Fakt ten musisz jednak zgłosić w urzędzie (Wydziale Komunikacji), w którym zostanie on potwierdzony. Dopiero wtedy możesz oddać samochód do firmy zajmującej się demontażem.
Złomowanie aut z gazem – co dzieje się z wymontowanymi instalacjami LPG?
Stacje demontażu pojazdów, działając w trosce o ochronę środowiska, podczas złomowania aut zarówno utylizują różne ich elementy, jak i je odzyskują. Sprawne części używane, które zgodnie z prawem można sprzedawać, trafiają na rynek wtórny. Do grupy tej zalicza się również zdecydowana większość elementów tworzących instalację LPG w samochodach.
To między innymi takie podzespoły, jak:
- wtryskiwacze gazowe,
- parownik (reduktor),
- sterownik,
- zawory i elektrozawory,
- elementy montażowe instalacji,
- wiązki elektryczne.
Jedynie butla wyciągnięta z auta, do której tankowany jest gaz, musi trafić na złom.
Złomowanie samochodu z instalacją gazową LPG – o czym należy pamiętać?
Na koniec specjaliści naszej Stacji Demontażu Pojazdów Autoport przygotowali kilka wskazówek związanych z kasacją samochodów. Dotyczą one właścicieli wszystkich aut, zarówno zasilanych gazem, jak i bez LPG. Przede wszystkim, decydując się na złomowanie, pamiętaj, że musisz mieć dowód rejestracyjny (przy instalacji gazowej powinien on zawierać związany z nią wpis) oraz dokument potwierdzający tożsamość właściciela. Niewymagane jest natomiast ważne badanie techniczne i ubezpieczenie OC.
Pojazd trafiający do kasacji jest wyceniany na podstawie aktualnych cen skupu metali w hutach, a więc pod uwagę bierze się przede wszystkim jego wagę. Pod tym kątem istotne jest to, że stacja demontażu pojazdów może naliczyć opłatę jeśli masa auta oddawanego do złomowania jest poniżej 90% nominalnej (z dowodu rejestracyjnego). W takim przypadku pobiera się ją od każdego brakującego kilograma. Zwróć na to uwagę jeśli przed kasacją samochodu chcesz z niego wymontować np. instalację gazową LPG wraz z całym silnikiem czy inne ciężkie elementy.
Chcesz oddać auto z LPG do złomowania? Zgłoś się do naszej firmy – Autoport!
Jak widzisz, proces złomowania samochodu wyposażonego w instalację gazową LPG jest bardzo prosty. Jeśli więc masz auto z gazem przeznaczone do kasacji, zgłoś się do profesjonalnej stacji demontażu pojazdów – skorzystaj z oferty naszej firmy – Autoport. Prowadzimy skup wszystkich modeli niezależnie od ich stanu, wieku czy marki. Gwarantujemy konkurencyjne ceny i pełne bezpieczeństwo transakcji. Dysponujemy własnymi lawetami, dlatego usługę kierujemy do osób z całej Polski – odbieramy pojazdy przeznaczone do złomowania z każdej lokalizacji. Zapraszamy do kontaktu w celu uzyskania bezpłatnej i niezobowiązującej wyceny!